Creedence Clearwater Revival

 Kiedy cały świat rusza ku psychodeli i rockowi progresywnemu, Creedensi wracają do prostoty. „Green River” zostaje wydany w 1969, a to usprawiedliwiałoby pornograficzny wyskok dzisiejszego kolażu. Dlaczego nie?

 Sześćdziesiąty dziewiąty był dość istotny dla dziejów ludzkości. Kapela CCR jako pierwsza zgłosiła się do występu w pierwszej edycji Woodstock, zorganizowanej latem 1969. Na scenie pojawili się Janis Joplin i Jimi Hendrix, prezentujący kapelę ostatni raz w oryginalnym składzie. Jedna z ofiar śmiertelnych tego festiwalu zginęła pod kołami traktora. Nowe albumy wydali Stonesi, The Who, Beatelsi, a niejaki Lenon postanowił poślubić Yoko Ono.

 W kinach ukazuje się „Easy Rider”, „The Italian Job” z Michaelem Cainem, a „W tajnej służbie JKM” oglądamy George’a Lazenbe’go.  Sześćdziesiąty dziewiąty to także premierowy odcinek przygód Scooby Doo i skeczy Johna Cleesa w brytyjskiej telewizji BBC.

 To także rok objęcia władzy przez Nixona, Brandta i Olafa Palme. Francja pożegnała Charlesa de Gaulle’a, będącego twórcą obecnie obowiązującego systemu półprezydenckiego. Świat obiegła fala zamachów i protestów. W imię wolności zginął Jan Palach, dokonując samospalenia. W sierpniu śmierć poniosła też Sheron Tate, żona Romana Polańskiego, którego willę napadła grupa Charlesa Mansona.

 Stany Zjednoczone z powodzeniem przeprowadziły serię misji kosmicznych Apollo. W lipcu, podczas operacji Apollo 11, Neil Armstrong staje się pierwszym człowiekiem na księżycu. W międzyczasie Rosjanie ponoszą klęski w konkurencyjnym projekcie kosmicznym, o niepokojącej nazwie „Wenera”…

Sześdziesiąty dziewiąty, to chyba tylko hipisi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s